Depobul Logo

Neden Üye Olmalıyım?

Sadece “vitrin” mülkleri ile sınırlı kalmaksızın Depobul.com da yer alan tüm mülkleri detayları ile görebilirsiniz!

SSS

Brüt ve net alanlar nedir?

Brüt alan; emsale dahil dıştan dışa alan olarak açıklanabilir. Net alanı ise biz aynı zamanda halı m2’si olarak da tanımlıyoruz. Net alanın brüt alana oranına verimlilik oranı diyoruz. Bu genellikle depo binasına bağlı olarak % 60 ile % 80 arasında değişebilir. Verimlilik oranı toplam maliyeti etkileyen bir husustur. Ülkemizdeki uygulamada, kira brüt m2 üzerinden ödenmektedir. Bu nedenle net alanı aynı olan iki alternatif ofiste bu tür alanlar ve dolayısı ile kira birbirinden farklı olabilir.

Build to suit nedir? Ne kadar zaman gerekir?

Terzi işi bina şeklinde ifade edilebilir. Projenin arayışınıza uygun olması durumunda imzadan sonra teslimi 18 ay civarında gerçekleşmektedir. Tüm projenin sizin talebinize göre yapılması sebebiyle toplam maliyetleri düşürür.

Depo aramaya taşınma tarihimden ne kadar önce başlamalıyım?

Günümüz şartlarında böyle bir ihtiyacın varlığı ortaya çıkar çıkmaz arama işlemine başlanması gerekmektedir. Ofis arz talep eğrisinin durumu ön çalışma yapma gereksinimini ortaya çıkarmıştır.

Depo ararken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Aks aralığı, yüksekliği, tir yükleme-boşaltma kapı sayısı, Trafo ve jenarator gucu, zemin tasima kapasitesi, bina yapisi, depo disinda acik alan depolama yeri ve deponun katli olup olmamasi gibi konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Depo kiralarken başka kimden hizmet alayım?

Ekibinizde bir mimar(muhendis), teknik ve hukuki danışman mutlaka bulunmalıdır.

Depo kiralarken yada satın alırken neden bir danışmanım olmalı?

Alacağınız profesyonel hizmet neticesinde talebinize en uygun yerlere en az zamanda en az masrafla ulaşmış olacaksınız.

Depobul.com nedir?

Depobul.com ülkemizde halen oldukça karmaşık bir iş olan depo-fabrika kiralama veya satın alma konusunda buluşma ve danışma noktası olmayı hedefleyen bir portaldır. Bu karmaşık piyasadaki karışıklığı azaltma ve kaliteyi artırma konusunda misyon üstlenmiştir. Depobul.com’un hedefi tüm Türkiye’deki depolara-fabrikalara tek noktadan ulaşım vermektir.

Depobul.com’daki bilgilerin güncelliğinden nasıl emin olabilirim?

Depobul.com’da da belirtildiği üzere bilgilerin güncel olması için tüm gayret gösterilmekle birlikte ülkemizdeki genel iş hayatı kalite düzeyinin depo/fabrika piyasasında da geçerli olduğunu belirtmek isteriz. Bu nedenle zaman zaman kiralandığı/satıldığı halde bize bildirilmemiş olan bazı mülklerin sitede kalmaya devam ettiğini göreceksiniz. Depobul.com tüm gerekli güncellemeleri zamanında yapmak için gerekli çabayı göstermektedir.

Depobul.com’un arkasında kim var? Depobul.com hizmetini bana kim veriyor?

Ülkemizin öncü gayrimenkul danışmanı Kuzeybatı, depobul.com’un kurucusu ve işletmecisidir.

Depobul.com’un bana katkısı ne olacak?

Zamanımız değerlidir. Depobul.com, depo piyasasındaki fırsatları sizin adınıza takip ederek, bunları size ulaştıracaktır. Depobul.com deponuzu bulurken, siz kendi işinizi yapıp para kazanmaya devam edebilir zaman kaybını minimum seviyede tutmuş olursunuz.

Depomun konumu nerede olmali?

Günümüz şartlarında sehir merkezine yakin bolgelerde depo kiralamak yada satin almak yuksek maliyetlere neden olabilir. Burada yapmaniz “gereken yuksek kira yada ucret odeyerek sehir merkezine yakin bir depoda mi yoksa dusuk kira yada ucretlerde uzak bolgelerdeki deponun size uygun olacagi konusunda bir karar vermektir. Bu kararinizi dagitim ve ulasimdaki zamani dikkate alarak yapmalisiniz.

Kiralama-Satınalma bütçesinde nelere dikkat etmeliyim? Depo kiralarken-Satın alırken sadece kiraya-fiyata bakmak yeterli mi? Yoksa dikkate almam gereken diğer maliyetler de var mı?

Toplam maliyet çok önemlidir. Toplam maliyeti kira kontratı süresi, yıllık artış oranları, ulasim bedeli, verimlilik oranı, sehir merkezine uzaklik, konumunun uygunlugu, işletme gideri maliyetleri, aidat vb. kalemler etkiler. Kiralanacak yerin KDV’li veya stopaj’lı olması ve bunların mahsup edilip edilemeyeceği de maliyet hesaplanmasında çok önemlidir. depobul.com tüm bu hesapları sizin için yapar.

Lojistik Köy Nedir?

Ulusal ve uluslar arası taşımacılık, lojistik ve eşyanın dağıtımı ile ilgili tüm faaliyetlerin toplandığı belirli bir bölgeye Lojistik Köy denmektedir.İstanbul da Hadımköy ve Tuzla-Tepeören de yapılması planlanan iki adet lojistik köy projesi bulunmaktadır.

Lojistik Merkezlerinin kurulması için sağlanması gereken kriterler nelerdir?

Aktarma istasyonu
Taşıma koridorlarına yakınlık
Yeterli inşaat alanı
Tüketim merkezlerinin dağılımı ve ulaşım
Üretim merkezlerine  olan uzaklığı ve trafik durumu
Otoyollara olan uzaklığı ve bağlanabilirliği
Demiryolu bağlantısı
Deniz taşımacılığı
Çevrede depo ve antrepoların olup olmadığı
Çevresinde bir serbest bölge bulunup bulunmadığı
Gümrük  idaresi
Bilişim alt yapısı
Eğitim olanakları

Lojistik Nedir?

Lojistik müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, ham maddenin başlangıç noktasından, ürünün tüketildiği son noktaya kadar olan tedarik zinciri içindeki malzemelerin, servis hizmetlerinin ve bilgi akışının etkili ve verimli bir şekilde, her iki yöne doğru taşınmasının ve depolanmasının, planlanması, uygulanması ve kontrol edilmesidir.

Neden tek bir aracı ile çalışmalıyım?

Çünkü birden fazla gayrimenkul firması ile çalışmak sizi sadece aynı depolarin size birden fazla listede ulaşması sorunuyla baş başa bırakacaktır. Aynı yerleri birden fazla firma tarafından göreceğiniz için, size liste gönderen her firma sizden ayrı ayrı komisyon talebinde bulunabilecektir. Bu ise kaynak israfı ve problemleri beraberinden getirmektedir.

OSB bölgeleri neden diger bölgelerden daha avantajlıdır?

OSB bölgelerinde muhatap olacağınız tek kurum osb yönetimidir. Bu bölgelerde size her türlü altyapı hizmeti verilir. Ayrıca elektrik, su yada doğalgaz gibi hizmetlerden daha düşük ücrete yararlanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken üretim yada saklama şartlarınızın OSB kurallarına uygunluğudur.

Stopaj nedir? Kiralara stopaj ve KDV neden eklenir?

Stopaj sahibi şirketler dışında olan bir gayrimenkulün işyeri olarak kiralanması halinde kira bedelinden kesilerek maliyeye ödenmesi gereken peşin vergidir. Brüt kira bedelinin %20 si stopaj olarak kesilir. Stopajı hesaplamak için net kira 0,25 ile çarpılır. Stopaj kesilmemiş kira bedeline brüt kira, kesildikten sonra kalan kısma net kira denir. Depobul.com listelerinde Kiralara stopaj ve KDV rakamı firmanızın bir dönemde kiralama için yapacağı tüm masrafı net bir şekilde görmeniz için eklenmektedir.

Türkiye’de Lojistiğin Yeri

Türkiye coğrafi konumunun getirdiği avantajların bölgesinde lojistik üs olma yolunda tam anlamıyla kullanılamamasına rağmen bu yönde olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. Ülkemizin coğrafi konumu itibariyle Türkiye lojistik sektörü, bulunduğu coğrafyadaki mevcut ve potansiyel pazarlara hem dağıtım yapabilecek hem de hizmet verebilecek durumda olan bir sektör olarak değerlendirilebilir.

Diğer taraftan, bir çok alt sektörün birbirine bağlı olduğu böyle bir faaliyet alanının ülke ekonomisine yapacağı doğrudan ve dolaylı katkının da göz ardı edilemeyecek kadar yüksek bir değerde olduğunu ifade edebiliriz. Son yıllarda bunun farkına varıldığı ve lojistik sektörünün her geçen gün daha da geliştiği görülmektedir.

Türkiye'nin Lojistik Konusundaki kuvvetli noktaları nelerdir?

Büyük lokal bir iş kapasitesi
Kara nakliyesindeki boş kapasite.
Üniversitelerde lojistik eğitim alanları oluşturulması
Bilgi teknolojileri, yazılım, iletişim ve teknik alt yapı.

Türkiye'nin Lojistik Konusundaki zayıf noktaları nelerdir?

Küçük ölçekli üretimler
Üretim ve tüketimin aynı coğrafyada yapılması
Karayolu araçlarının eski ve verimsiz kullanılması
Demiryollarının yeterince kullanılmaması
Limanların aynı bölgelerde toplanması
Hava taşımacılığında THY’nin zayıf kalması
Tecrübeli eleman eksikliği
Şirketlerin yeterince kurumsallaşamamasıdır.
İthalat ve ihracat formaliteleri
Gümrük işlemlerinin karışık oluşu.